12. 4. 2015

Prebúdzanie sa v Matrixe

Neviem ako vy, no ja mávam často obdobia, kedy sa cítim zvláštne. Pozerám sa na realitu okolo seba a zdá sa mi akoby reálna nebola. Akoby to bola len vizuálna, čuchová, hmatová atd ilúzia. V tomto článku nechcem písať žiadne filozofické úvahy či skúsenosti. Sú tu len výpisky z troch Matrix filmov, ktoré vo mne vyvolali isté precitnutia... Pre mňa niečo zmanenaju, no pre vás môžu niečo iné, alebo aj nič.

(Nižšie je preklad)

- Did you ever have the feeling when you're not sure if you are awake or still dreaming?
- All the time... it's only way to fly...

- You have to trust me.
- Why?
- Because you were down that road. You know exactly where it ends... And I know that's not where you wanna be.

- You came here because you know something. You can't say what it is, but you feel it. You felt it your entire life. There's something wrong with the world. You don't know what it is, but it's there... like splinter in your mind... driving you mad. ... It is this feeling that brought you here. (on my blog :D )

- The Matrix is the world put in front of your eyes to blind you from the truth.
- What truth?
- That you are (slave). As everybody, you were born into bondage. You're in prison you cannot smell or taste or touch... Prison for your mind.

- Have you ever had a dream that you were so sure it was real? What if you are unable to wake up from that dream? How would you know difference between dream world and the real world?

- There is no spoon... It's not the spoon that bends... It's only yourself.

- We have dificult time ahead of us... We must first shed our fear from it... I don't believe in something you don't. I stand here without fear because I remember that I am not here because of path before me, but because of path that lies behind me ..... Let them know we are not afraid.

- You already made a choice. You just have to understand it ...
... We cannot see behind choices we don't understand.

- The love. It's human emotion...
- No, it's a word. Important is connection that it implies.


Preklad

- Mal si niekedy pocit, keď si si nebol istý, či si hore alebo stále spíš?
- Stále... to je jediný spôsob ako lietať.

- Musíš mi dôverovať.
- Prečo?
- Pretože tou cestou si už išiel. Vieš presne, kde končí... A ja viem, že tam nechceš byť.

- Prišiel si, pretože niečo vieš. Nevieš povedať, čo to je, ale cítiš to. Cítil si to celý svoj život. Na tomto svete ti niečo nesedí. Nevieš, čo to je, ale je to tam... ako trieska v tvojej mysli... z ktorej ideš zošalieť. ... To je ten pocit, ktorý ťa priviedol sem (na môj blog :D )

- Matrix je svet pred tvojimi očami, ktorý ti zabraňuje vidieť pravdu.
- Akú pravdu?
- Že si (otrok). Ako každý si sa narodil do zajatia. Je to väzenie, ktoré nemôžeš cítiť, ochutnať, alebo sa ho dotknúť. Je to väzenie pre tvoju myseľ.

- Mal si niekedy sen, o ktorom si si bol istý, že je reálny? Čo ak sa nemôžeš z takého sna prebudiť? Ako odlíšiš svet snov od pravého sveta?

- Lyžička nie je. Nie lyžička sa ohýba... ohýbaš sa len ty sám.

- Máme pred sebou ťažké časy... Najprv musíme odhodiť strach, ktorý z toho máme. Neverím v nič navyše, čomu by ste neverili vy. Stojím tu, bez strachu, pretože si pamätám, že tu nie som vďaka ceste, ktorá ma čaká, ale vďaka ceste, ktorá leží za mnou. ... Ukážme im, že sa nebojíme.

- Už si sa rozhodol. Potrebuješ to len pochopiť.
(Toto si poviem v okamihoch, keď sa braním spraviť niečo, čo viem, že pre mňa nie je dobré. No ja som už sa rozhodla spraviť tú druhú vec... preto sa musím brániť. No nejde, o to brániť sa "zlým" voľbám, ale pochopiť, prečo ich robíme)
... Nevidíme za rozhodnutia, ktorým nerozumieme. (nevidíme súvislosti a dosah rozhodnutí)

- Láska. To je ľudská emócia.
- Nie, to je len slovo. Dôležitá je väzba, ktorú implikuje.


Ivet

2 komentáre:

  1. Chystam sa spat,zhasinam svetlo a zamyslim sa,ze tato realita je zvlastna,akoby to bol sen.Potom sa v duchu zasmejem,ze jasne som mimo realitu... Slovna hracka.Lahnem si,zoberiem este mobil a tento clanok :) Dakujem

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. :) ... dobre nacasovanie, sme zladeni ;)

      Odstrániť