29. 12. 2014

Spirituálne ego

Asi pred dvomi rokmi som natrafila na výraz "spirituálne ego", ale nevedela som si predstaviť, čo to znamená. Tento rok sa mi prianie zistiť to vyplnilo :D

Egom označujeme negatívne veci, ktoré nám (logicky) neslúžia pozitívne. Čiže aj na spirituálnom správaní môže byť niečo negatívne; čo nehrá nášmu životnému zámeru do karát.

Predpokladám, že je mnoho verzií spirituálneho ega, ale z pozorovaní by som to zhrnula takto:
Pekné obrázky s peknými citátmi, ktoré nikto nežije.
Samozrejme, že sú ľudia, ktorí ich žijú, ale tí ich nečítajú, nerozposielajú a nezavaľujú nimi facebook ;-)
Citáty samozrejme samy o sebe nie sú na škodu, no ich využívanie môže byť veľmi povrchné. Stretla som sa s ľuďmi, ktorí namiesto pochopenia, používajú citáty pre vyhýbanie sa skutočnému progresu a cesty do seba. Myslím, že v psychológii sa to volá racionalizácia. Toto je taká špeciálna spirituálna racionalizácia a presviedčanie sa, že čo robia je tá správna cesta a má to fungovať, no ignorujú, že to nefunguje.
Všeobecne sa to končí v nevedomosti a že láska, svetlo, energia všetko vyrieši, bez toho, aby sme niečo vedome skúmali - skúmali seba.
Tiež som sa stretla s ľuďmi, ktorí nevideli, že ich prelietavosť a prokrastinácia nie sú vášne a nasledovanie prúdu, ale úzkosť a útek od seba. Stále majú klapky na očiach. Presviedčajú sa akí poslušní spirituálni ľudia sú, a konajú ako od nich vesmír očakáva. (znie to ako kresťanský fanatizmus v novej forme) No majú však na seba len priveľké nároky a zameriavajú sa na cieľ, nie cestu. Priveľké nároky na seba a okolie - oberajú okolie o slobodu a rôznymi spôsobmi riadia (lebo je treba sa správať istým spôsobom), no pripravujú o slobodu hlavne seba - svoje pravé Ja, ktoré ticho čaká, kým zložia klapky (alebo do nich šťuchá).
Typické frázy:
"Aj tak sme už všetci v cieli, lebo je všetko tu a teraz." - na čo sa o niečo starať?
"Všetko je energia. Nie sú žiadne limity." - a potom ako sa presviedčajú o funkčnosti nefunkčnosti, vlastne tlačia na svoje limity, nie aby zistili, čo je prekážka a ako ju obísť, transformovať...
"Všetko vyliečiš bezpodmienečnou láskou" a neustále druhých v hlave posudzujú ;-) atď... atď...

Tiež mám klapky na očiach a potupne z nich po ždibcoch odstrihávam a robím v nich malé dierky. Pomaly sa presviedčam, že tam nie je nič strašidelné. Aj tak sa stretávam len sama so sebou a ja sa seba nechcem báť. ;)

Zmena príde automaticky pri skutočnej vnútornej zmene.
Makrokozmos sa zmení, ak sa zmení vnútorný mikrokozmos.
Odraz v zrkadle sa zmení, ak sa rozhodneme zmeniť my.

Stačil mi rok (možno viac), aby som sa nakazila istými frázami a spôsobom vyjadrovania, no robím však všetko preto, aby som svoje poznatky a skúsenosti priblížila všetkým. Viem, že nie je možné, aby mi každý rozumel, ako to ja myslím. Každý si v mojich textoch nájde, čo potrebuje a porozumie sebe-vlastným spôsobom. No svojim vyjadrovaním sa snažím pre druhých vytvoriť, čo najviac príležitostí pre inšpiráciu.
(Niektoré veci sa stále ťažko približujú - napríklad písanie o energii :) ).

Indikácia pokroku je zmena... alebo Indikácia zmeny je zmena :D a hlavne ak sme pokojnejší a šťastnejší ;)

Ivet

(Na záver pekný obrázok s pekným textom)

"Oči sú nepoužiteľné keď je myseľ slepá."

1 komentár: