V tomto module gadget sa vyskytla chyba

29. 12. 2014

Spirituálne ego

Asi pred dvomi rokmi som natrafila na výraz "spirituálne ego", ale nevedela som si predstaviť, čo to znamená. Tento rok sa mi prianie zistiť to vyplnilo :D

Egom označujeme negatívne veci, ktoré nám (logicky) neslúžia pozitívne. Čiže aj na spirituálnom správaní môže byť niečo negatívne; čo nehrá nášmu životnému zámeru do karát.

Predpokladám, že je mnoho verzií spirituálneho ega, ale z pozorovaní by som to zhrnula takto:
Pekné obrázky s peknými citátmi, ktoré nikto nežije.
Samozrejme, že sú ľudia, ktorí ich žijú, ale tí ich nečítajú, nerozposielajú a nezavaľujú nimi facebook ;-)
Citáty samozrejme samy o sebe nie sú na škodu, no ich využívanie môže byť veľmi povrchné. Stretla som sa s ľuďmi, ktorí namiesto pochopenia, používajú citáty pre vyhýbanie sa skutočnému progresu a cesty do seba. Myslím, že v psychológii sa to volá racionalizácia. Toto je taká špeciálna spirituálna racionalizácia a presviedčanie sa, že čo robia je tá správna cesta a má to fungovať, no ignorujú, že to nefunguje.
Všeobecne sa to končí v nevedomosti a že láska, svetlo, energia všetko vyrieši, bez toho, aby sme niečo vedome skúmali - skúmali seba.
Tiež som sa stretla s ľuďmi, ktorí nevideli, že ich prelietavosť a prokrastinácia nie sú vášne a nasledovanie prúdu, ale úzkosť a útek od seba. Stále majú klapky na očiach. Presviedčajú sa akí poslušní spirituálni ľudia sú, a konajú ako od nich vesmír očakáva. (znie to ako kresťanský fanatizmus v novej forme) No majú však na seba len priveľké nároky a zameriavajú sa na cieľ, nie cestu. Priveľké nároky na seba a okolie - oberajú okolie o slobodu a rôznymi spôsobmi riadia (lebo je treba sa správať istým spôsobom), no pripravujú o slobodu hlavne seba - svoje pravé Ja, ktoré ticho čaká, kým zložia klapky (alebo do nich šťuchá).
Typické frázy:
"Aj tak sme už všetci v cieli, lebo je všetko tu a teraz." - na čo sa o niečo starať?
"Všetko je energia. Nie sú žiadne limity." - a potom ako sa presviedčajú o funkčnosti nefunkčnosti, vlastne tlačia na svoje limity, nie aby zistili, čo je prekážka a ako ju obísť, transformovať...
"Všetko vyliečiš bezpodmienečnou láskou" a neustále druhých v hlave posudzujú ;-) atď... atď...

Tiež mám klapky na očiach a potupne z nich po ždibcoch odstrihávam a robím v nich malé dierky. Pomaly sa presviedčam, že tam nie je nič strašidelné. Aj tak sa stretávam len sama so sebou a ja sa seba nechcem báť. ;)

Zmena príde automaticky pri skutočnej vnútornej zmene.
Makrokozmos sa zmení, ak sa zmení vnútorný mikrokozmos.
Odraz v zrkadle sa zmení, ak sa rozhodneme zmeniť my.

Stačil mi rok (možno viac), aby som sa nakazila istými frázami a spôsobom vyjadrovania, no robím však všetko preto, aby som svoje poznatky a skúsenosti priblížila všetkým. Viem, že nie je možné, aby mi každý rozumel, ako to ja myslím. Každý si v mojich textoch nájde, čo potrebuje a porozumie sebe-vlastným spôsobom. No svojim vyjadrovaním sa snažím pre druhých vytvoriť, čo najviac príležitostí pre inšpiráciu.
(Niektoré veci sa stále ťažko približujú - napríklad písanie o energii :) ).

Indikácia pokroku je zmena... alebo Indikácia zmeny je zmena :D a hlavne ak sme pokojnejší a šťastnejší ;)

Ivet

(Na záver pekný obrázok s pekným textom)

"Oči sú nepoužiteľné keď je myseľ slepá."

1 komentár: