14. 4. 2013

Od prokrastinácie k užívaniu si života aneb Ako sa milovať na 100%?


Prokrastinácia nie je boh-vie-čo.

Prokrastinujeme vtedy, keď musíme robiť niečo, čo nemáme radi a nebaví nás. Povinnosti stále udržiavame v hlave, lebo sa ich bojíme zbaviť. Bojíme sa budúcnosti, čo by sa stalo, keby sme ich nespravili. Keby sme vyleteli zo školy, odišli z práce, z nášho oboru... mali by sme dostatok peňazí? Čo by sme mohli robiť?

Tento strach v nás neustále vyvoláva ďalší stres, ktorý nás vyčerpáva a potom nemáme energiu ani spomenúť si, čo nás baví, nie to ešte aj vykonávať. Vtedy často prichádza na pomoc jedlo – prejedanie, zlé stravovanie, sladkosti – krátke emocionálne povzbudenie. Telu to neprospieva: oťažieva pod váhou toxínov a vtedy sa už lietať nedá. No tento stav vás môže vystreliť do výšin; stačí sa len úprimne rozhodnúť zmeniť prezívanie na žitie.

Bashar síce hovorí: Musíme nasledovať svoje najväčšie túžby a to, čo nás najviac baví, no musíme veriť, že nás vesmír podporí. Ak by sme neverili, je to ako stáť nad útesom a skočiť bez viery, že vieme lietať.

Preto pomalé, ale pevné kroky sú najlepším spôsobom progresu. Pri svojom rozvoji som zistila, že je treba milovať sa na 100%. A to je jediná vec, ktorú musíme dosiahnuť, aby sme nepadli z útesu.

Ako zistiť, či sa milujeme na 100%? Je to veľmi jednoduché: existujú ľudia, ktorí vás niečím rozcitlivejú, rozčúlia, iritujú alebo vyvolávajú hocijakú emóciu, ktorá vedie k analýze danej osoby a posudzovaniu? Ak áno, nemilujete sa na 100%. Ale to nevadí. Toto zistenie je super – môžete to začať hneď riešiť.

Ostaní ľudia (a nie len ľudia, ale celý okolitý svet) sú naše zrkadlo. Hodnotenie druhých odhaľuje , čo máme sami v sebe a nemusí to súvisieť s danou osobou. A aj keby súviselo, ako to súvisí s nami, že to vyvoláva hodnotiace emotívne reakcie? Musí to súvisieť :-). Po každé, keď takto začnete niekoho hodnotiť, obráťte to priamo na seba a porozmýšľajte, ako to môže súvisieť s vami. Nemáte dané vlastnosti aj vy? Nepotláčate ich a neodsudzujete aj v sebe? Odhaľte ich, vyzlečte donaha a prijmite ich; milujte ich.

Ako milovať odhalene časti? Dá sa ich jednoducho analyzovať, sledovať a postupne sa ich zbaviť, čo môže byť ťažké. Tá ľahšia cesta je začať ich využívať a podporovať (ale to sa tyká len neškodných častí: frflanie pozitívne nie je, stále sa za nim niečo skrýva... pýtajte sa „Prečo?“ až kým neodhalíte pravý dôvod. Vŕtajte stále hlbšie a hlbšie.).

Dám vám konkrétny príklad. Už dlhé roky sa vo mne vyskytovali hodnotiace myšlienky a emócie na dospelých ľudí, ktorí stále obľubujú plyšákov a správajú sa ako deti. Síce tieto myšlienky neovplyvňovali môj kontakt s danými ľuďmi (aj blízkymi), no brali mi kúsok mňa. Mala som v myšlienkach frázy „Návrat k vnútornému dieťaťu“, „Byť dieťaťom nie je zlé“ a podobne. Tak som si raz so sebou zobrala plyšovú ovečku a mala ju na posteli. .... Dlho som ju ignorovala, až som sa rozhodla spraviť niečo s hodnotením „detinských“ ľudí. Zobrala som ovečku, priložila k hrudi, objala a predstavila si, že je živá; ako som to robievala, keď som bola malá. Jej úsmev prezrádzal spokojnosť s hladkaním po hlávke a mne dodal úžasnú a blaženú energiu!

Hladkanie plyšáka nikomu neublíži a keď sa cítite trápne, začnite sami v súkromí :D. Neskôr to skúste aj na verejnosti; autobusovej zastávke, v obchodnom centre, na námestí... :D Aj keď si robím srandu – tak prečo nie? Už len predstava ma zabáva.

Aj toto málo, vás dokáže nakopnúť, aby ste mali dosť energie naplánovať si deň. Začnite s tým, že si nájdete ďalšie povznášajúce aktivity, ktoré spravíte po povinnostiach. Nájdite také, že sa budete tešiť aj na vykonanie povinností.

Ak Vás v dnešnej dobe baví osobný rozvoj, možno Vás bude baviť aktivita, ktorú som si aj ja obľúbila: cielená analýza ľudí! Ale nie preto, aby ste ich hodnotili, ale aby ste odhalili všetko, čo na sebe dostatočne nemilujete a spravili, čo najdlhší zoznam. Je to úžasná zábava, no nie? Ešte Vás to potenciálne inspiruje k ďalších zábavným aktivitám, ako hladkanie plyšovej ovečky.

S radosťou a úprimnosťou
Ivet Lightworker (Wayshower)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára